جاده کلاردشت-عباس‌آباد: چاهی پُرشده با ماسه

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷

در جاده عباس‌آباد به کلاردشت در مازندران و به فاصله چهار کیلومتری روستای ماشاالله‌آباد به طرف کلاردشت، مکانی به نام دیارگاه بند است. تا دهه شصت یک چاه طبیعی قدیمی در کنار جاده در دیارگاه بند وجود داشت.

گزارش‌هایی از اهالی این محل و اطراف آن به دست عدالت برای ایران رسیده که در خرداد و تیر ۱۳۶۰، پیکر یازده فعال سیاسی که در چالوس اعدام شده‌ بودند، توسط کمیته شهرستان عباس‌آباد به این چاه انداخته شده است و روی آن را با گِل و ماسه پر کرده‌اند.

محل تقریبی گور جمعی احتمالی در جاده عباس آباد-کلاردشت

یک منبع محلی که در این‌باره با عدالت برای ایران تماس گرفته نام چهار نفر از کسانی را که احتمال دارد پیکرشان در این گور جمعی دفن باشد را شناسایی کرده است که شامل علی حمیدی مدنی (اهل تنکابن)، رمضان‌علی دلسوز مقدم (اهل سلیمان‌آباد تنکابن)، بیژن دوستی (اهل تنکابن) و رجب‌پور (بدون نام کوچک) می‌شود. وی بر این باور است که اتهام تمامی آن‌ها همکاری با سازمان چریک‌های فدایی خلق بوده است.

براساس فهرست اعدام‌شدگان دهه ۶۰ که توسط کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد منتشر شده، علی حمیدی مدنی، ۳۲ ساله، لیسانس، دبیر و متاهل در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ در تنکابن به اتهام ارتباط با سازمان چریک های فدایی خلق تیرباران شده است. همچنین رمضان‌علی دلسوز مقدم، ۲۵ ساله، دانشجو و مجرد در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۶۰ در چالوس به همین اتهام اعدام شده است.

اسامی همه آنان به جز علی حمیدی مدنی در کتاب جان‌فشانان فدایی نیز آمده است. در این کتاب درباره بیژن نوشته شده است: «رفيق بيژن از رفقای فعال سازمان در چالوس بود. رفيق بيژن که با توجه به کارش «دکتر بيژن» ناميده می‌شد. در ميان مردم زحمتکش منطقه نامی آشنا بود. رفيق بيژن روز يازدھم خرداد سال ١٣۶٠ به ھمراه دو رفيق ديگر به دست مزدوران جمھوری اسلامی به جوخه اعدام سپرده شد.»

عکسی که یکی از مطلعان محلی از این گور جمعی گرفته است، ۱۳۹۷