شادی صدر: خاکْ‌رنج جغرافیای یک مقاومت جمعی است

شهریور ۷, ۱۳۹۷

 

کیهان لندن: سازمان‌های عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران در رابطه با کشته‌شدگان قلع و قمع سیاسی توسط جمهوری اسلامی دست به یک تحقیق مشترک زده‌اند.

سازمان عدالت برای ایران در این زمینه در گزارشی می‌نویسد:

با وجود گذشت سی سال از کشتار وسیع زندانیان سیاسی در سال ۶۷، جمهوری اسلامی هنوز این حقیقت را که هزاران تن از مخالفان سیاسی خود را سربه‌نیست و در گورهای جمعی دفن کرده انکار می‌کند. تحقیقات عدالت برای ایران نشان می‌دهد اغلب این گورهای جمعی در جریان این اعدام‌های گسترده ایجاد شده‌اند. بر اساس اسناد و شواهد به دست آمده، در جریان سرکوب‌های سیاسی اوایل دهه ۶۰ نیز تعدادی از اعدام‌شدگان، در گورهای جمعی دفن شده‌اند. در فهرست مکان‌هایی که احتمال دارد گور جمعی باشند، تنها دو نقطه است که تاریخ آن به وقایعی پس از دهه ۶۰ مرتبط است.

پلاتفرم چندرسانه‌ای «خاکْ‌رنج»، همزمان با سی‌امین سالگرد کشتار ۶۷ و در آستانه روز جهانی ناپدیدشدگان قهری (۳۰ اوت)، برای نخستین بار مجموعه‌ای از اطلاعات و نقشه‌های گورهای جمعی در گستره ایران را به همراه ویدئوهایی از شاهدان، اطلاعات مربوط به سربه‌نیست‌شدگان و مقاماتی که مسئول این فجایع بوده‌اند، به دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس عموم قرار می‌دهد.

تحقیقات عدالت برای ایران نشان می‌دهد که بیش از ۱۲۰ مکان در سراسر ایران وجود دارند که خانواده‌های جانباختگان، جان‌به‌دربردگان، مطلعان، فعالان محلی یا سازمان‌های سیاسی بر این باورند  که در آن گورها بیش از سه نفر، به طور جمعی دفن هستند. در  پلاتفرم خاکْ‌رنج، مکان بیش از ۷۰ گور جمعی قطعی یا احتمالی روی نقشه‌های اینتراکتیو مشخص شده است؛ در حالی که تحقیق پیرامون نزدیک به ۵۰ مکان احتمالی دیگر ادامه دارد.  ۳۰ گور جمعی که گزارش‌های دقیق درباره نحوه ایجاد آنها در خاکْ‌رنج منتشر شده، مکان‌هایی هستند که شاهدان عینی پیکر جانباختگان را در آنها دیده‌اند و یا به وسیله کسانی مثل متصدیان قبرستان‌ها از وجود این گورها با خبر شده‌اند. در این میان، حداقل ۱۶ گور جمعی قطعی یا احتمالی، به وسیله مقامات و ماموران حکومتی تخریب شده‌ و یا  در خطر تخریب قرار دارند.

پلاتفرم خاکْ‌رنج، حاصل همکاری بیش از ۲۰۰ نفر از جان‌به‌دربردگان، خانواده‌های جانباختگان و فعالان دیگر در ایران و خارج از ایران با سازمان عدالت برای ایران است که با وجود خطر تعقیب و یا حتی دستگیر شدن توسط نیروهای امنیتی، به مکان های گورهای جمعی رفته و از آنها فیلم و عکس گرفتند.  آنها همچنین با شهادت‌های خود  در یافتن مکان دقیق یا تقریبی گورهای جمعی روی نقشه‌ها و عکس‌های ماهواره‌ای کمک کردند.

شادی صدر از مدیران عدالت برای ایران می‌گوید: «ویژگی این تحقیق این است که بر خلاف بسیاری از تحقیقات مشابه در کشورهای دیگر، امکان دسترسی فیزیکی به مکان گورهای جمعی وجود نداشت و ثبت فیلم و عکس‌ها هم در سایه سنگین شرایط امنیتی انجام شده است.»

وی می‌افزاید: «خاکْ‌رنج فقط روایت درد و رنجی نیست که بر جانباختگان و خانواده‌های آنان رفته است، بلکه جغرافیای یک مقاومت جمعی است. مقاومت همه کسانی که تلاش کرده‌اند تا تاریخ سرکوب‌شدگان دهه ۶۰ در ایران فراموش نشود. این مقاومت جمعی با استفاده از برخی از مدرن‌ترین ابزارهایی که تکنولوژی امروز در اختیار ما می‌گذارد ثبت شده است.»

خاکْ‌رنج،جغرافیای گورهای جمعی در گستره ایران، روز گذشته طی مراسمی با سخنرانی جان‌به‌در بردگان و خانواده‌های قربانیان سرکوب‌های سیاسی دهه ۶۰ و شخصیت‌های بین‌المللی، در نمایشگاه- سمیناری در لندن بطور رسمی رونمایی شد. به علاوه، در این نمایشگاه- سمینار، ۱۴ فیلم کوتاه از مصاحبه با شاهدان و مطلعان درباره سربه‌نیست‌شدگان و گورهای جمعی در شهرهای رشت، بندر انزلی، دزفول، جهرم، مشهد، اصفهان ، قائمشهر، ایلام، اهواز، سنندج، قروه، شیراز و تهران به نمایش در  آمد.

شادی امین از مدیران عدالت برای ایران می‌گوید: «خاکْ‌رنج، مخاطب را دعوت می‌کند تا پس از دیدن شهادت‌ها و دانستن درباره گورهای جمعی، سهم خود را برای تداوم مقاومت جمعی علیه فراموشی این مکان‌ها و برای حفظ حافظه تاریخی اقداماتی عملی ادا کنند.»

وی می‌افزاید: «خاکْ‌رنج یک تحقیق پایان یافته نیست بلکه تا زمانی که امکان دسترسی مستقیم و مستقل کارشناسان به نقاط و مکان‌های مشخص‌شده به عنوان گور جمعی فراهم نیامده، به تکمیل اطلاعات ادامه خواهد داد و در این راه، به همراهی تمامی خانواده‌های سربه‌نیست‌شدگان، شاهدان، مطلعان، محققان و فعالان این عرصه نیاز دارد.»

سی سال پیش، در مرداد و شهریور ۱۳۶۷، هزاران زندانی سیاسی در شهرهای مختلف در سراسر ایران بطور مخفیانه اعدام شدند. اغلب آنها در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ به اتهام هواداری یا عضویت در سازمان‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شده و پس از محاکمه‌های چنددقیقه‌ای و بدون برخورداری از وکیل و حق دفاع، توسط دادگاه‌های انقلاب به مجازات حبس محکوم شده بودند، و یا در حال گذراندن حبس خود بودند و یا حتی پس از گذراندن حبس خود، به دلیل سر باز زدن از ابراز انزجار و ندامت، در زندان مانده بودند.  پیکر اکثریت قریب به اتفاق آنها، هیچگاه به خانواده‌هایشان تحویل داده نشد و آنها با وجود گذشت سی سال هنوز در جستجوی حقیقت درباره سرنوشت و چرایی مرگ عزیزان خود و مسئولان آن هستند. چنین وضعیتی از نظر نهاد مربوطه سازمان ملل به عنوان ناپدیدشدگی قهری تعریف شده است.

در سال گذشته، گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل، دو تن از جانباختگان کشتار ۶۷ به نام های عبدالرضا و رقیه اکبری منفرد را به عنوان ناپدیدشده قهری (سربه‌نیست‌شده) به رسمیت شناخت.  از نظر حقوق بین‌الملل، ناپدیدشدگی قهری نقض مداوم حقوق بشر و یک جرم بین‌المللی است و تا زمانی که فرد ناپدیدشده پیدا یا سرنوشت‌اش به طور کامل معلوم نشود، حتی با وجود گذشت چند دهه مشمول مرور زمان نمی‌شود.