اقدام فوری: نگذارید گورهای جمعی اهواز را ناپدید کنند

مرداد ۱۳, ۱۳۹۶

سال‌هاست تلی از زباله و نخاله‌های ساختمانی، گورهای جمعی جان‌باختگان کشتار ۶۷ در پادادشهر اهواز را احاطه کرده است. در سال‌های اخیر، یک عملیات تعریض در خیابانی که گورهای جمعی در حاشیه آن قرار دارد آغاز شده است و برخی از خانواده‌ها نیز شنیده‌اند که قرار است در این محل یک مجتمع تجاری یا پارک ساخته شود. در صورت تعریض بیشتر خیابان یا ساختمان‌سازی بر روی آن، گورهای جمعی اهواز برای همیشه از دید عموم ناپدید خواهد شد.

گورهای جمعی و سربه‌نیست‌شدگان در آن‌ها، بخشی از تاریخ گذشته این سرزمین هستند که حکومت ایران همواره سعی در پنهان‌نگه‌داشتن، سانسور‌کردن و تحریف‌کردن آن داشته است. گورهای جمعی همچنین اسناد و مدارک جرم هستند که باید تا زمانی که بازگشایی و حفر آن‌ها توسط کارشناسان مستقل امکان‌پذیر نشده است، حفظ شوند.

  • اگر در اهواز هستید، به این گور جمعی که در فاز ۵ پادادشهر اهواز و روبه‌روی کوی مهدیس است بروید تا گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را که سعی در محو‌کردنش دارند ببینید.

مکان دقیق  روی نقشه گوگل

  • ثبت و جمع‌آوری اسناد و مدارک درباره تخریب گورهای جمعی بسیار مهم است و به جلوگیری از روند تخریب کمک خواهد کرد. اگر به این مکان سری زدید، از آن عکس و فیلم بگیرید تا نقشی در ثبت تاریخ و جلوگیری از نابودکردن حقایق داشته ‌باشید.
  • اگر عکس و فیلم از این مکان گرفتید، آن را روی صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و یا برای ما بفرستید تا با نام یا بدون نام خودتان منتشر کنیم.
  • خاطرات و حس‌های خود را از رفتن به این مکان بنویسید و منتشر کنید.
  • دوستان و آشنایان‌تان را نیز تشویق کنید که به این مکان سری بزنند و از آن فیلم و عکس بگیرند تا در یک مقاومت جمعی نگذاریم بخشی از تاریخ این سرزمین از یاد برود و خانواده‌های جان‌باختگان نیز احساس کنند دیگر تنها نیستند.

 

با کلیک روی این صفحه، درباره این گور جمعی بیشتر بدانید.