رودسر، بلوار شهدا: از محل دفن سنگساری‌ها تا بازار روز

شهریور ۱, ۱۳۹۶

مقامات رسمی در سال ۱۳۶۷ به برخی از بستگان زندانیان اعدام‌شده اهل رودسر گفته‌اند پیکر فرزندتان در ضلع جنوبی تکه‌زمینی در بلوار شهدای این شهر دفن شده است. در سال‌های پس از آن ماموران امنیتی و انتظامی از حضور خانواده‌های اعدام‌شدگان و عزاداری آنان در این مکان جلوگیری کرده‌اند.

زمینی که مکان احتمالی گور جمعی زندانیان سیاسی در رودسر است، در مجاورت پایگاه بسیج شهید بهشتی و نزدیک به ساحل دریا قرار دارد. در سال‌های اخیر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودسر-املش در ضلع دیگر این قطعه زمین ساخته شده است.

 

برخی از مردم محلی می‌گویند که در اوایل انقلاب از این مکان که کاملا خارج از شهر بود برای دفن افرادی که سنگسار شده‌اند نیز استفاده شده است.

 


در اواسط دهه ۸۰، شهرداری این زمین را به یکشنبه‌بازار تبدیل کرد که در آن روزهای یکشنبه فروشندگان محلی اجناس مختلف از میوه و تره‌بار گرفته تا وسایل مورد نیاز مردم را می‌فروختند. یکشنبه‌بازار در سال ۹۰ به مکان دیگری منتقل شده است.

 


از ماه‌ها پیش اجرای طرح یک عملیات ساختمانی در این زمین آغاز شده است.

 


ساکنان محل حدس می‌زنند قرار است در این مکان یک مرکز تجاری ساخته شود.

 


در صورت اتمام این عملیات ساختمانی، گور جمعی رودسر در زیر ساختمان قرار خواهد گرفت و برای همیشه از دید و دسترس عموم خارج خواهد شد.

 

نمایی از ساخت و ساز در محوطه‌ای که گمان می‌رود گور جمعی برخی از زندانیان رودسری اعدام‌شده در سال ۶۷ در آن قرار دارد، از ورودی دانشگاه آزاد واحد رودسر-املش.

مرور نقشه‌های هوایی منتشرشده توسط “گوگل ارت” هم روند تدریجی ساخت و ساز در این محوطه و تخریب مزارهای جمعی را نشان می‌دهد.

 

عکس به‌دست‌آمده از نقشه‌های هوایی در سال ۱۳۸۲ به روشنی نشان می‌دهد که این محوطه در آن زمان کاملا متروکه است و هنوز هیچ ساخت و سازی در آن وجود ندارد.

 

عکس بعدی که توسط “گوگل ارت” گرفته شده مربوط به سال ۱۳۹۰ است و به روشنی ساخته‌شدن چندین بنا را در یک ضلع و گوشه‌های این زمین نشان می‌دهد. بنابراین از این نقشه‌ها می‌توان نتیجه گرفت عملیات ساخت و ساز در این محوطه بین سال ۱۳۸۲ و ۱۳۹۰ آغاز شده است. سال ۱۳۹۰ همان سالی است که یکشنبه‌بازار از این منطقه رفته است و به نظر می‌رسد شهرداری در آن زمان طرح خود را برای ساخت و ساز در این‌جا آغاز کرده باشد.

 

آخرین تصویری که، تا زمان به‌روز‌رسانی این مطلب، “گوگل ارت” از این محوطه گرفته، مربوط به سال ۱۳۹۴ است که نشان می‌دهد عملیات ساخت و ساز در این محوطه پیشرفت محسوسی داشته است.