رودسر، بلوار شهدا: از محل دفن سنگساری‌ها تا بازار روز

شهریور ۱, ۱۳۹۶

مقامات رسمی در سال ۱۳۶۷ به برخی از بستگان زندانیان اعدام شده اهل رودسر گفته‌اند پیکر فرزندتان در ضلع جنوبی تکه زمینی در بلوار شهدای این شهر دفن شده است. در سالهای پس از آن، ماموران امنیتی و انتظامی از حضور خانواده های اعدام شدگان و عزاداری آنان در این مکان جلوگیری کرده اند.

زمینی که مکان احتمالی گور جمعی زندانیان سیاسی در روسر است، در مجاورت پایگاه بسیج شهید بهشتی و نزدیک به ساحل دریا قرار دارد. در سال های اخیر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد روسر-املش در ضلع دیگر این قطعه زمین ساخته شده است.

 

برخی از مردم محلی می گویند که در اوائل انقلاب از این مکان که کاملا خارج از شهر بوده برای دفن افرادی که سنگسار شده اند نیز استفاده  شده است.

 


در اواسط دهه ۸۰، شهرداری این زمین را به یکشنبه بازار تبدیل کرد که در آن روزهای یکشنبه فروشندگان محلی اجناس مختلف از میوه و تره بار گرفته تا وسایل مورد نیاز مردم را می فروختند. یکشنبه بازار در سال ۹۰ به مکان  دیگری منتقل شده است.

 


از ماه ها پیش، اجرای طرح یک عملیات ساختمانی در این زمین آغاز شده است.

 


سساکنان محل حدس می زنند قرار است در این مکان یک مرکز تجاری ساخته شود.

 


در صورت اتمام این عملیات ساختمانی، گورجمعی رودسر در زیر ساختمان قرارخواهد گرفت و برای همیشه از دید و دسترس عموم خارج خواهد شد.

 

نمایی از ساخت و ساز در محوطه ای که گمان می رود گور جمعی برخی از زندانیان رودسری اعدام شده در سال ۶۷ در آن قرار دارد، از ورودی دانشگاه آزاد واحد رودسر-املش.

مرور نقشه‌های هوایی منتشر شده توسط “گوگل ارت” هم روند تدریجی ساخت و ساز در این محوطه و تخریب مزارهای جمعی را نشان می‌دهد.

 

عکس به دست آمده از نقشه های هوایی در سال ۱۳۸۲ به روشنی نشان می دهد که این محوطه درآنزمان کاملا متروکه است و هنوز هیچ ساخت و سازی در آن وجود ندارد.

 

عکس بعدی که توسط “گوگل ارت” گرفته شده مربوط به سال ۱۳۹۰ است و به روشنی ساخته شدن چندین بنا را در یک ضلع و گوشه‌های این زمین نشان می دهد. بنابراین از این نقشه ها می توان نتیجه گرفت عملیات ساخت و ساز در این محوطه بین سال ۱۳۸۲ و ۱۳۹۰ آغاز شده است. سال ۱۳۹۰ همان سالی است که یکشنبه بازار از این منطقه رفته و به نظر می رسد شهرداری در آن زمان طرح خود را برای ساخت و ساز در این‌جا آغاز کرده باشد.

 

آخرین تصویری که تا زمان به روز رسانی این مطلب “گوگل ارت” از این محوطه گرفته، مربوط به سال ۱۳۹۴ است که نشان می دهد عملیات ساخت و سازدر این محوطه پیشرفت محسوسی داشته است.