تاریخ تبریز را از زیر بتون در بیاورید

تیر ۱۴, ۱۳۹۷

در سال ۱۳۹۶، مسئولان وادی رحمت تبریز بخشی از این گورستان که در آن زندانیان سیاسی اعدام‌شده در دهه ۶۰ به صورت فردی و همچنین به احتمال زیاد تعدادی از قربانیان کشتار ۶۷ به شکل جمعی دفن شده‌اند را با بتون پوشاندند. از این محوطه مسطح بتون‌ریزی‌شده که یک جایگاه نیز در ضلع پایینی آن درست شده است، برای برگزاری مراسم رسمی استفاده می‌شود. به این ترتیب، تمامی آثار و نشانه‌های مربوط به مزارهای زندانیان سیاسی از دید و دسترس عموم پنهان شده است.

بیشتر مردمی که هر هفته برای سر‌زدن به قبور مردگان خود به وادی رحمت می‌آیند هیچ‌گونه آشنایی با تاریخ این قطعه و این‌که مزار زندانیان سیاسی در آن قرار داشته ندارند.

گورهای جمعی و سربه‌نیست‌شدگان در آن‌ها، بخشی از تاریخ گذشته این سرزمین هستند که حکومت ایران همواره سعی در پنهان‌نگه‌داشتن، سانسورکردن و تحریف‌کردن آن داشته است. گورهای جمعی همچنین اسناد و مدارک جرم هستند که باید تا زمانی که بازگشایی و حفر آن‌ها توسط کارشناسان مستقل امکان‌پذیر نشده است، حفظ شوند.

همین امروز، هر جایی که هستیم باید اجازه ندهیم با تخریب مزار زندانیان سیاسی، بخشی از تاریخ ایران زیر این سطح بتونی پنهان بماند و بر روی آن مراسم سان و رژه برگزار کنند. باید اقدام کنیم. این اقدام می‌تواند از حضور در آن محل و تلاش برای آگاه کردن همراهان و دوستان درباره تاریخچه آن شروع شود و با ثبت عکس و فیلم و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی ادامه یابد و با اطلاعرسانی درباره آن برای کسانی که قادر نیستند به وادی رحمت بروند، تعداد بیشتری را آگاه کند.

  • اگر در تبریز هستید، به این بخش از وادی رحمت بروید تا گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را که سعی در محو‌کردنش داشته‌اند ببینید. این گورهای جمعی احتمالی در قطعه کودکان وادی رحمت واقع در ورودی این قبرستان قرار دارند.

مکان دقیق روی نقشه گوگل

  • اگر به این مکان سری زدید، از آن عکس و فیلم بگیرید تا نقشی در ثبت تاریخ و جلوگیری از محو حقایق داشته ‌باشید.

 

  • اگر عکس و فیلم از این مکان گرفتید، آن را روی صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و یا برای ما بفرستید تا با نام یا بدون نام خودتان منتشر کنیم.

 

  • خاطرات و حس‌های خود را از رفتن به این مکان بنویسید و منتشر کنید.

 

  • دوستان و آشنایان‌تان را نیز تشویق کنید که به این مکان سری بزنند و از آن فیلم و عکس بگیرند تا در یک مقاومت جمعی نگذاریم بخشی از تاریخ این سرزمین از یاد برود و خانواده‌های جان‌باختگان نیز احساس کنند دیگر تنها نیستند.

 

با کلیک روی این صفحه، درباره این گور جمعی بیشتر بدانید.