کامیون‌های سفید یخچال‌دار درجاده چالوس

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶

برخی از مسافرینی که تابستان ۱۳۶۷ در جاده کرج-چالوس تردد می‌کردند متوجه سه ماشین سفید یخچال‌دار شدند که‌چند شب پی‌در‌پی در مجاورت غسالخانه گورستان بیلقان با موتور و چراغ‌های روشن به پریز برق غسالخانه وصل شده بودند.

براساس شهادت این مسافران که به دست عدالت برای ایران رسیده، این ماشین‌ها چند شب متوالی در آن نقطه دیده شده‌اند و وقتی درباره محتوای کامیونها از آنها پرس‌و‌جو کرده‌اند به آنها گفته شده است که اینان شهدای جنگ هستند.

نقطه‌ای که کامیون‌های یخچال‌دار دیده شده‌اند با علامت قرمز روی نقشه گوگل مپ مشخص شده است

نقطه‌ای که کامیون‌های یخچال‌دار دیده شده‌اند با علامت قرمز روی نقشه گوگل مپ مشخص شده است

این مسافران روایت می‌کنند که در هنگام بازگشت آن‌ها به تهران دیگر کامیون‌ها را در آنجا ندیده‌اند.

چندین تن از زندانیان سیاسی جان‌به‌دربرده از کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت کرج روایت کرده‌اند که پیکر زندانیان را پس از به دار آویختن، در کامیون‌های سفیدرنگی که برای حمل و نقل گوشت استفاده می‌شده می‌ریختند و از زندان بیرون می‌برده‌اند.

به عنوان مثال حسن گلزاری که در ۱۷ سالگی به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین زندانی شده و از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ در زندان بوده است، چنین به یاد می‌آورد:

“من توی انفرادی بودم و نمی‌دونستم آن پایین چی می‌گذره. می‌شنیدم که بیرون سرو صدا میاد بعد از ساعت ۱۰ شب . وقتی تاریک می‌شد سر و صدای پاسدارها می‌آمد که صلوات می‌فرستادند و “یا حسین” می‌گن. مرگ بر منافق و مرگ برکمونیست می‌گن. بعد دقتم بیشتر شد و متوجه شدم که کامیون‌ها هرشب می‌آمدند . شب بود و من تصویررنگی تو ذهنم نیست. صداهایی که می‌آمد و پرت می کردند توی کامیون . بعدها فکر کردم که این جنازه های بچه‌ها بوده که هر شب می‌آمدند و می‌بردند و قطعا همین بوده . حداقل یک ساعت این قضیه ] رفت و آمد ماشین‌ها[ طول می‌کشید. کامیون‌های بزرگ بودند. فکر می‌کنم کامیون‌هایی که حمل گوشت می‌کنند بود.”

کنار هم گذاشتن شهادت مسافران جاده کرج-چالوس و زندانیان جان به در برده، این ظن را تقویت می‌کند که ممکن است تعدادی از زندانیان اعدام شده را در همان بیابان‌های اطراف گورستان بیلقان در جاده کرج-چالوس دفن کرده باشند.

براساس اطلاعات مندرج در “یادبود امید“، بیش از ۴۰۰ مرد و زن در جریان کشتار گسترده زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند. فهرست اسامی که سازمان مجاهدین از زندانیان اعدام شده در کرج منتشر کرده، شامل بیش از ۵۰۰ نفر است. زنان اعدام شده همه از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق بودند  اما در مورد اعدام شدگان مرد، تعدادی از آنها  از اعضا یا هواداران سازمان‌های سیاسی چپ و مارکسیست بودند.