گزارشگر ویژه سازمان ملل: جمهوری اسلامی دست از تخریب گورهای جمعی بردارد

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶

عدالت برای ایران، ۱۵ اسفند ۱۳۹۶: اسما جهانگیر، گزارشگر فقید سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، ضمن ابراز نگرانی از تخریب گورهای جمعی زندانیان سیاسی در شهرهای اهواز و مشهد، از جمهوری اسلامی خواست تا اطمینان حاصل کند تمامی گورهای جمعی در سراسر ایران تا زمانی که تحقیق درباره کشتار ۶۷ انجام شوند، مصون از تخریب و محافظت‌شده باقی خواهند ماند.

گزارشگر ویژه در آخرین گزارشی که پیش از مرگ خود نوشت و قرار است به زودی در صحن شورای حقوق بشر سازمان ملل بررسی شود، فصلی را به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اختصاص داده است. وی ضمن اشاره به گزارش‌های فراوانی که درباره ناپدیدشدگی قهری هزاران زندانی سیاسی زن، مرد و زیر ۱۸ سال در سال ۶۷ دریافت کرده است، بر حق خانواده‌ها برای دانستن حقیقت، برقراری عدالت و جبران مافات تاکید داشته است.
اسما جهانگیر با اشاره به نامه ۱۵۰ نفر از اعضای خانواده‌ها که در سال جاری دریافت کرده است و نیز ملاقات خود با برخی دیگر از خانواده‌ها درباره مصائب‌شان برای گرفتن اطلاعات درباره کشتار ۶۷ و آزار و اذیتی که در این راه با آن مواجه شده‌اند گزارش خود را نوشته است.

پیش از این، عدالت برای ایران و عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای مشترک نسبت به خطر ازمیان‌رفتن آثار جرم با تخریب مزارهای جمعی زندانیان سیاسی اعدام‌شده در کشتار ۶۷ در اهواز و مشهد هشدار داده بودند.