اقدام فوری: نگذارید گورهای جمعی مشهد را تخریب کنند

اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

در سال‌های اخیر، در دو منطقه از سه بخشی از گورستان بهشت رضای مشهد که به باور خانواده‌ها گورهای جمعی جان‌باختگان سال ۱۳۶۷ در آن قرار دارند، ساخت‌وساز قبرهای انفرادی جدید یا بنا و ساختمان آغاز شده است. در صورت گسترش بیشتر این ساخت‌و‌سازها، گورهای جمعی مشهد برای همیشه از دید و دسترس عموم ناپدید خواهد شد.

گورهای جمعی و سربه‌نیست‌شدگان در آن‌ها، بخشی از تاریخ گذشته این سرزمین هستند که حکومت ایران همواره سعی در پنهان‌نگه‌داشتن، سانسورکردن و تحریف‌کردن آن داشته است. گورهای جمعی همچنین اسناد و مدارک جرم هستند که باید تا زمانی که بازگشایی و حفر آن‌ها توسط کارشناسان مستقل امکان‌پذیر نشده است، حفظ شوند.

  • اگر در مشهد هستید، به این گور جمعی که در قطعات حاشیه بهشت رضا، گورستان اصلی مشهد، واقع است بروید تا گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را که سعی در محوکردنش دارند ببینید.

مکان گورهای جمعی مشهد روی نقشه گوگل

  • ثبت و جمع‌آوری اسناد و مدارک درباره تخریب گورهای جمعی بسیار مهم است و به جلوگیری از روند تخریب کمک خواهد کرد. اگر به این مکان سری زدید، از آن عکس و فیلم بگیرید تا نقشی در ثبت تاریخ و جلوگیری از نابودکردن حقایق داشته ‌باشید.
  • اگر عکس و فیلم از این مکان گرفتید، آن را روی صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و یا برای ما بفرستید تا با نام یا بدون نام خودتان منتشر کنیم.
  • خاطرات و حس‌های خود را از رفتن به این مکان بنویسید و منتشر کنید.
  • دوستان و آشنایان‌تان را نیز تشویق کنید که به این مکان سری بزنند و از آن فیلم و عکس بگیرند تا در یک مقاومت جمعی نگذاریم بخشی از تاریخ این سرزمین از یاد برود و خانواده‌های جان‌باختگان نیز احساس کنند دیگر تنها نیستند.

با کلیک روی این صفحه، درباره این گور جمعی بیشتر بدانید.