اقدام فوری: نگذارید گور جمعی ارومیه را تخریب کنند

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷

در ده سال اخیر روی جاهای مختلف در منطقه‌ای که گورهای جمعی احتمالی ارومیه در آن واقع است ساخت‌و‌سازهای زیادی شده و یا در جریان است. بخشی از آن توسط قبرهای جدید پوشیده شده و بخش دیگری هم خاک‌برداری شده یا ساختمان‌های تازه بر آن ساخته‌اند. به این ترتیب، احتمال این که گورهای جمعی جان‌باختگان کشتار ۶۷ در ارومیه، با ساخت‌و‌سازهای سال‌های اخیر از میان رفته باشد و یا به زودی و با گسترش ساخت‌و‌سازها از میان برود بسیار زیاد است.

گورهای جمعی و سربه‌نیست‌شدگان در آن‌ها، بخشی از تاریخ گذشته این سرزمین هستند که حکومت ایران همواره سعی در پنهان‌نگه‌داشتن، سانسورکردن و تحریف‌کردن آن داشته است. گورهای جمعی همچنین اسناد و مدارک جرم هستند که باید تا زمانی که بازگشایی و حفر آن‌ها توسط کارشناسان مستقل امکان‌پذیر نشده است، حفظ شوند.

  • اگر در ارومیه هستید، به مکانی که باور می‌رود گور جمعی جان‌باختگان کشتار ۶۷ باشد بروید تا گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را که سعی در محو‌کردنش داشته‌اند ببینید. این گور جمعی در شمال قبرستان باغ رضوان، واقع در بزرگراه ارومیه-سرو تا زمین‌های پشت دانشکده فنی-حرفه‌ای قرار دارد.

برای یافتن جای دقیق این گور جمعی، در امتداد قبرهای دو طبقه قدیم به سمت غرب بروید. به یک زمین خاکی می‌رسید که ماشین‌ها اطرافش پارک کرده‌اند. براساس گزارش‌های رسیده، در این مکان احتمال وجود یک یا چند گور جمعی است.

حدود مکان گور جمعی احتمالی ارومیه روی نقشه گوگل

  • ثبت و جمع‌آوری اسناد و مدارک درباره تخریب گورهای جمعی بسیار مهم است و به جلوگیری از روند تخریب کمک خواهد کرد. اگر به این مکان سری زدید، از آن عکس و فیلم بگیرید تا نقشی در ثبت تاریخ و جلوگیری از نابودکردن حقایق داشته ‌باشید.
  • اگر عکس و فیلم از این مکان گرفتید، آن را روی صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و یا برای ما بفرستید تا با نام یا بدون نام خودتان منتشر کنیم.
  • خاطرات و حس‌های خود را از رفتن به این مکان بنویسید و منتشر کنید.
  • دوستان و آشنایان‌تان را نیز تشویق کنید که به این مکان سری بزنند و از آن فیلم و عکس بگیرند تا در یک مقاومت جمعی نگذاریم بخشی از تاریخ این سرزمین از یاد برود و خانواده‌های جان‌باختگان نیز احساس کنند دیگر تنها نیستند.

با کلیک روی این صفحه، درباره این گور جمعی بیشتر بدانید.